FORUM | BeyazHacker.com

Beyaz Hacker Forum web sitesine hoşgeldiniz. Chat, konu açma, üyeler ile birebir irtibat ve daha destek için lütfen üye olun.

Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

wolkan

Asteğmen
Katılım
9 Şub 2021
Mesajlar
189
Tepkime puanı
135
Puanları
43

Bilişim Suçu Nedir?

Bilişim suçları, diğer bir deyişle siber suçlar; bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi çağdaş iletişim araçları veya pos makinası gibi alışveriş araçları kullanılarak elektronik ortamda işlenen her türlü suç olarak tanımlanabilir.

Bilişim suçu terimi yerine bilgisayar suçu, internet suçu, elektronik ortamda işlenen suçlar gibi kavramlar da kullanılmaktadır. Bilginin elektronik ve teknolojik araçlar kullanılarak aktarılmasına bilişim, bu süreçte işlenen suçlar da bilişim suçları olarak tarif edilebilir. Bilişim sistemine müdahale; bazen sisteme fiziksel bir şekilde erişim imkanına sahip olunması yoluyla bazen de uzaktan internet üzerinden bağlanmak suretiyle mümkün olmaktadır.

TCK’da Düzenlenen Bilişim Suçları Nelerdir? (TCK 243-245)

5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu), “Bilişim Alanında İşlenen Suçlar” başlığı altında tüm bilişim suçlarını 243 ile 245 maddeleri arasında düzenllemiştir.

5237 sayılı TCK’da düzenlenen bilişim suçları şunlardır:


  • Bilişim sistemine girme suçu (TCK m.243),
  • Sistemi Engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu (TCK m.244),
  • Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu (TCK m.245),
  • Yasak cihaz veya porgram kullanma suçu (TCK m.245/a).

Bilişim Suçları Cezası
Bilişim suçlarının cezaları, her suça göre değişmektedir. Hepsi için tek tek inceleme yapalım :
1. Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kişi 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılır.
2. Bilişim sistemine girme fiili nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, 6 aydan 2 yıla kadar hapsi cezasına hükmolunur.
3. Bilişim sistemini izleyen kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası le cezalandırılır.
4. Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası le cezalandırılır.
5. Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası le cezalandırılır.
6. TCK 243-244’de tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezasına hükmolunur.
7. Banka veya kredi kartlarını kötüye kullanan kişi 3 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezası le cezalandırılır.
8. Başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi 3 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 10.000 güne kadar adli para cezası le cezalandırılır.
9. Sahte banka veya kredi kartı kullanan kişi; fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 4 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezası le cezalandırılır.
10. Yasak cihaz veya programların kullanılması suçunu işleyen kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezası le cezalandırılır.Bilişim Suçları Nereye Şikayet Edilir?
Bilişim suçlarının tamamı şikayete bağlı değildir. Bazı suçlar şikayete bağlı olmaksızın ihbar üzerine savcılık tarafından kendiliğinden soruşturulur. Soruşturma ve kovuşturması şikayete bağlı suçlar Türk Ceza Kanunu’nda ilgili suçun düzenlendiği maddede belirtilir. Bu bağlamda söz konusu suç için şikayet öngörülmüş ise suçun şikayet süresi geçmeden derhal şikayet edilmesi gerekmektedir. Ancak suç türü için şikayet öngörülmemiş ise yine şikayet formatında bir dilekçeyle Cumhuriyet Başsavcılığına veya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine ihbarda bulunulabilir, suç duyurusu yapılabilir veya bu ihbar sözlü şekilde yapılabilir.

Bilişim suçları hazırlanacak bir şikayet dilekçesi ile bulunduğunuz yer Cumhuriyet Başsavcılığına veya bulunduğunuz yerdeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine yapılabilir. Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı suçun işlendiği yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığıdır. Ancak bulunduğunuz yer Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçenizi ibraz etmeniz üzerine dilekçeniz yetkili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilecektir. Süreci hızlandırmak adına bu husus bir üst yazı ile belirtilmelidir.

Siber suçlar şikayet mail üzerinden yapılamaz. Cimer üzerinden başvuru yapılabilir. Bu durumda Cimer başvurunuz savcılığa yönlendirilecektir. Cimer sadece idari başvuru olarak değerlendirip konuyla ilgili birime yönlendirecektir.

UNUTMAYIN BİLGİSAYARDA İSTEDİĞİNİZ ŞEYLERİ YAPABİLSENİZ BİLE HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR! SEVİLİYORSUNUZ <3
 

R3spect

Asteğmen
Katılım
10 Ara 2020
Mesajlar
318
Tepkime puanı
143
Puanları
43
bilgiler için sağol eline sağlık
 
Üst