FORUM | BeyazHacker.com

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Beyfendi

Beyaz Hacker Üye
Herkese merhaba düşündüm ki hep istemek olmuyor biraz da vermek gerek 😀
Kendi çalışmalarımdan birkaç örnek paylaşmak istedim.
Halihazırda elektrik-elektronik teknikeriyim.
Programlanabilir mikrodenetleyiciler üzerinde bir süre çalışmalar yapmıştım ihtiyacı olan veyahut tam da bunu arıyordum diyen varsa yardımcı olurum.IMG_20210102_082831.jpg
Örneğin bu kendi yaptığım 9 pin vga girişli,18 bacak pıc slot bir arayüz. PIC (programlanabilir mikrodenetleyici) kart üzerindeki sockete takıldıktan sonra bilgisayarda uygun denetleyici özelliklerine uygun olarak yazılmış komutlar bütünü halinde yazdırılabiliyor. Hazırlanan programı denetleyici içerisine atmak için gerekli program arayüzü muhtemelen kullanılan denetleyici markasına göre kendi üreticisinde mevcuttur.
images.jpeg

Tabii ki denetleyiciye yaptırmak istediklerimiz tamamen bizim hayal gücümüz ile sınırlı tabii hayal gücümüze göre de denetleyici seçmemiz şart 😌
Denetleyici ye yaptırmak istediğimiz görevi veyahut otomatik kumanda işlevlerini yerine getirmesi için gerekli (çok kapsamlı olmamak ile beraber) elektronik devresini de kendim yapıyorum.
Nedir bunlar;
örneğin yerine getirmesini istediğimiz işlevi denetleyicinin yazılım kodlarından dijital girişler, dijital girişlerden ise analog çıkışlara çevirmesi olayını destekleyen sistemi ve de ona güç sağlayan devreler bütünü kısaca röle modülleri de diyebiliriz.

IMG_20210102_084828.jpg
Bu resimdeki devre 8 kanallı 13 animasyonlu bir LED tabela devresi örneği uzun zaman önce yapmıştım 13 farklı animasyon ile oynuyor 13. animasyon hepsinin karışımı oluyor bundan sonra ise döngü başa dönüyor mikrodenetleyici zaten bacaklarına gerilim vererek sistemi resetleyen yani başa döndüren özellikte bir mikrodenetleyici idi.
Evet arkadaşlar bu konunun ilgisini çektiği arkadaşlarım var ise detayları ve uygulama aşamalarını seve seve anlatırım.
Ben de tahmin edeceğiniz gibi yazılım kısmında yardımlarınızı beklerim umarım herkesin eksiklerini yardımlaşarak giderebileceği verimli bir konu olur.
Teşekkürler.